وبلاگ

مقالات سایت
خوابیدن در قبر

خوابیدن در قبر

ژانویه 1, 2024

هر انسانی در این جهان نهایتاً با گذرگاهی به نام مرگ روبرو می‌شود. گذرگاهی که او را از دنیای فانی به جهان بی‌کران باقی منتقل می‌کند. هیچ راهی برای فرار از این گذرگاه وجود ندارد و هر کس ناگزیر با آن باید روبرو شود. برخی افراد برای اینکه شرایط انسان پس از مرگ را بهتر درک کنند اقدام به خوابیدن در قبر میت می‌نمایند. آنها برای این کار خود دلایل مختلفی ارائه می‌نمایند. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که چرا آنها در قبر میت می‌خوابند و به‌دنبال چه‌چیزی هستند. 

علت خوابیدن در قبر قبل از دفن میت

همان‌گونه که گفتیم برای خوابیدن در قبر میت دلایل مختلفی ارائه می‌شود. مهم‌ترین دلایلی که برای این کار وجود دارد عبارتند از:

تجسم دوران بعد از مرگ: یکی از مهم‌ترین دلایل خوابیدن در قبر، تجسم دوران بعد از مرگ است. فکر کردن در مورد اتفاقاتی که بعد از مرگ بر سر جسم انسان رخ می‌دهد، به او کمک می‌کند تا در برابر مشکلات و ناراحتی‌ها صبر بیشتری داشته باشد. همچنین خوابیدن در قبر، انسان را به فکر فرو می‌برد و به او یادآوری می‌کند که در روز مرگ تنها خواهد بود و هیچکس توان یاری رساندن به او را نخواهد داشت.

ثواب: بسیاری از افراد برای دلیل خوابیدن در قبر مواردی را عنوان می‌کنند که از پیشینیان خود شنیده‌اند.آنها می‌گویند خوابیدن در قبر ثواب بسیار زیادی دارد و باعث می‌شود گناهان انسان از بین برود. البته روایت و حدیث دینی در این زمینه به طور قطع وجود ندارد که خوابیدن در قبر موجب شود گناهان انسان از بین برود یا ثوابی به اعمال او اضافه گردد.

آرامش میت: یکی دیگر از دلایلی که برای این کار عنوان می‌شود آرامش متوفی است. برخی افراد مدعی هستند خوابیدن در قبر میت کمک می‌کند تا روح او با آرامش بیشتری گذرگاه سخت مرگ را پشت سر بگذارد.

فشار قبر: برخی دیگر از افراد معتقد هستند خوابیدن در قبر متوفی کمک می‌کند تا او فشار قبر کمتری را تحمل کند. سند این افراد برای ادعایشان روایتی است که از رسول خدا(ص) نقل شده است. بنابر این روایت پیامبر اکرم(ص) برای کاهش فشار قبر حضرت خدیجه، پیش از دفن ایشان در قبرشان خوابیده‌اند. البته پیامبر این کار را به خاطر ترسی که حضرت خدیجه نسبت به فشار قبر داشته‌اند انجام دادند. 

برای رزرو تالار مراسم ترحیم از تالار قصر گلها با مشاورین این تالار در ارتباط باشید و با شماره ۰۹۱۲۲۳۰۰۱۴۷ تماس بگیرید.

حکم خوابیدن در قبرستان

وقتی می‌خواهیم در مورد موضوعی مثل خوابیدن در قبر میت حکم دینی را بررسی کنیم باید به احادیث و روایات معصومین رجوع نماییم. تحقیقات نشان داده است که هیچ کدام از پیشوایان معصوم دینی ما سفارشی در مورد اینکه انسان زنده در قبر بخوابد نداشته‌اند. البته روایتی هم وجود ندارد که انسان را از چنین کاری منع کنند. پس به‌طور صریح و مستقیم نمی‌توانیم حکمی از معصومین در این مورد عنوان کنیم. با این وجود روایات دیگری که از معصومین در مورد مرگ وجود دارد می‌تواند گره این کار را برای ما بگشاید. 

در اکثر روایات و احادیث به مومنان توصیه می‌شود که همیشه به یاد مرگ و مشکلات آن باشند. با این وجود نیازی نیست حتماً برای یادآوری مرگ انسان قبل از میت در قبر او بخوابد. شاید بهتر باشد انسان به جای اینکه در قبر بخوابد، زندگی خود را بر اساس قوانینی که در قرآن، احادیث و روایات ائمه آمده است تنظیم کند. 

خوابیدن در قبر میت

رفتن داخل قبر

خوابیدن در قبر میت و رفتن به داخل قبر او کاری است که هر کسی نمی‌تواند آن را امتحان کند. البته همیشه به یاد مرگ بودن به انسان کمک می‌کند تا کمتر دچار غفلت شود و دچار مریضی حرص و طمع گردد. با این وجود خوابیدن در قبر ممکن است آثار روحی و روانی خطرناکی برای انسان داشته باشد. 

افرادی که دچار بیماری‌های روحی و روانی هستند به هیچ وجه نباید این کار خطرناک را امتحان کنند. طبق حدیثی از امام علی(ع) توجه به مرگ پیشینیان و اتفاقاتی که برای آنها رخ داده است برای عبرت گرفتن انسان کافی می‌باشد. طبق این حدیث نیازی نیست حتماً برای یادآوری مرگ، خوابیدن در قبر را تجربه کنید.

تفسیر خواب در قبر میت خوابیدن

خوابیدن در قبر میت برای برخی افراد در هنگام خواب رخ می‌دهد. طبیعتاً برای چنین خواب‌هایی تفاسیر و تعابیر متفاوت و گوناگونی وجود دارد. در مورد تعبیر این خواب بعداً صحبت می‌کنیم و نظر معبران بزرگ را در مورد آن بیان خواهیم کرد. اکنون می‌خواهیم تفسیر این خواب عجیب را با هم بررسی کنیم. به طور کلی زنده خوابیدن در قبر می‌تواند نشانه تجربه مرگ در خواب باشد. یعنی در حقیقت خوابی که شما دیده‌اید با دیگر خواب‌ها متفاوت است و شما را به جهانی متفاوت برده است. 

تفسیری که می‌توان برای این خواب عنوان کرد استفاده از زمان باقیمانده زندگی و توجه کردن به ارزش آن می‌باشد. البته شاید خوابیدن در قبر متوفی به معنای این باشد که باید برخی از روابط گذشته خودمان را قطع کنیم. در واقع این خواب می‌خواهد به ما اعلام کند برخی از روابط گذشته دیگر فایده‌ای برای ما ندارند و جدا شدن از آنها اقدامی درست و صحیح خواهد بود.

تالار قصر گلها در ارائه خدمات مراسم ترحیم همراه و مشاور شما است.

تعبیر خواب زنده در قبر خوابیدن

دیدن خوابیدن در قبر میت هنگام خواب از نظر معبران مختلف تعابیر گوناگونی دارد. با مهم‌ترین تعابیری که در این زمینه وجود دارد و می‌تواند دلیل خوابیدن در قبر را برای ما بهتر مشخص کند آشنا خواهیم شد:

ابن سیرین: یکی از بزرگترین معبران یعنی ابن سیرین به طور کلی دیدن قبرستان در خواب را اتفاق خوبی نمی‌داند. از نظر او اگر در خواب مشاهده کردید که شما را در قبر گذاشته‌اند، احتمالاً به زودی درگیر زندان و حبس خواهید شد.

ابراهیم کرمانی: کرمانی بر خلاف ابن سیرین خواب دیدن قبرستان را زیاد نمی‌داند. از نظر او اگر مشاهده کردید که شما را در قبر گذاشته‌اند و نکیر و منکر هم در حال بازپرسی شما هستند احتمالاً به دیدار مقام بزرگی نائل خواهید آمد.آن شخص والا پرسشی از شما خواهد داشت که اگر آن را درست جواب دهید از خشم و تنبیه او در امان خواهید بود ولی اگر جواب نادرست باشد خشم و تنبیه او دامان شما را خواهد گرفت.

دانیال پیامبر(ع):دیدن خواب گورستان از نظر ایشان به معنای نشست و برخاست با افراد ناسالم است. این پیامبر بزرگوار قبر را زندان و قفس می‌داند و دیدن آن در خواب یعنی شما احساس ناراحتی و خفگی در زندگی خود دارید. در حقیقت احساسات شما در زندگی هنگام خواب تجسم پیدا کرده‌اند و در قالب قبر خود را به نمایش گذاشته‌اند.

امام جعفر صادق(ع):ایشان به طور کلی دیدن قبرستان و گورستان در خواب را به سه شکل تعبیر می‌کنند. در تعبیر اول عقیده دارند خواب شما نشانه ناراحتی و کلافگی است. در تعبیر دوم قبرستان و گورستان دیده شده در خواب را به معنای زندان و حبس می‌دانند. تعبیر سوم امام صادق(ع) برای چنین خوابی رنج و سختی است. 

آنلی بیتون:از نظر آنلی بیتون دیدن خواب قبرستان نمادی از ناامیدی و بی‌انگیزگی انسان است. این معبر بزرگ معتقد است کسی که قبر خودش را در عالم رویا مشاهده کند ممکن است درگیر بیماری‌های سخت و خطرناک شود. او باید از این خواب درس گرفته و به دنبال برطرف کردن بیماری‌های جسمی و روحی خود باشد.

خوابیدن در قبر

جمع‌بندی

خوابیدن در قبر میت به انسان کمک می‌کند تا با وقایع پس از مرگ ارتباط بهتری برقرار کند. البته این کار برای افرادی که درگیر مشکلات روحی و روانی هستند توصیه نمی‌شود. دلایل مختلفی برای خوابیدن در قبر عنوان می‌شود که مهم‌ترین آنها تجسم دوران بعد از مرگ، کسب ثواب، کمک به آرامش میت و کاهش فشار قبر او است. روایات و احادیث معصومین نیز این کار را نه توصیه می‌کند و نه منعی برای آن دارد. اکثر معبران نیز تماشای خوابیدن در قبر را در هنگام خواب اتفاق خوبی توصیف نکرده‌اند.

نویسنده: