تالار ترحیم در مرکز تهران

تالار ترحیم

غم از دست دادن عزیزان برای همه افراد دشوار است؛ وقتی کسی را از دست می‌دهیم، در کنار داغ آن دغدغه‌ی برگزاری مراسمات او به بهترین شکل ممکن نیز بر دشواری مدیریت شرایط می‌افزاید؛ در این شرایط چه باید کرد؟

یکی از کاربری‌های تالارهای پذیرایی برگزاری مراسم ترحیم و یادبود درگذشتگان است. زیرا این سالن‌ها به طور خاص برای پذیرایی از میهمانان طراحی و بهره‌برداری شده‌اند و با امکانات و تشریفات مناسبی که دارند، می‌توانند در چنین شرایطی بهترین گزینه برای ترتیب دادن یک مراسم ختم باشند.

از گذشته در بین ایرانیان آیین سوگواری و برگزاری مراسم ترحیم برای متوفی رواج داشته است. از این رو زمانی که شخصی فوت می‌کند بستگان، اطرافیان، دوستان و آشنایانش به سراغ خانواده وی می‌روند و سعی‌ می‌کنند با حضور خود آنان را التیام دهند. این سوگواری از خاکسپاری فرد تازه درگذشته شروع می‌شود و شامل مراسم‌هایی مانند سوم، هفتم، چهلم و سالگرد می‌شود. افرادی که با خانواده متوفی آشنایی دارند و تصمیم دارند از بازماندگان وی دلجویی کنند در این مجالس حاضر می‌شوند و به خانواده وی تسلیت می‌گویند.

خانواده متوفی عموماً در دو مراسم از میهمانان خود با وعده غذایی پذیرایی می‌کنند. معمولاً پس از تدفین است که بازماندگان از آن‌ها که برای خاکسپاری آمده‌اند با وعده نهار پذیرایی می‌کنند. خانواده شخص درگذشته برای خیرات و زنده نگهداشتن یاد متوفی خود اقدام به پذیرایی از میهمانان خود به صرف شام نیز می‌کنند. این مجلس معمولاً در شب سوم یا هفتم تازه درگذشته انجام می‌پذیرد.

این مراسم ها می‌تواند در مساجد و یا در تالارهای پذیرایی لوکس و مجلل برگزار ‌شود. با تالار ترحیم قصر گلها همراه ما باشید.

تشریفات و پذیرایی مراسم ترحیم در تالار

چندسالی است که برگزاری مراسم ختم در تالارهای پذیرایی بسیار رواج پیداکرده است و به‌گونه‌ای رسم و سنت تبدیل شده است. البته هنوز بسیاری از مجالس ترحیم در مساجد برگزار می‌شود. تالارهای پذیرایی خدمات و تشریفات ویژه‌ای را برای برگزاری مراسمات ترحیم ارائه می‌دهند که سبب برگزاری آبرومندانه این مجالس می‌شود. برگزاری مراسمات عزاداری و ترحیم تشریفاتی را شامل می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

گل آرایی و شمع آرایی

یکی از خدمات خاص تالارهای پذیرایی برای مجالس ترحیم، طراحی و آماده سازی میزهای پذیرایی مهمانان است. این میزها برای پذیرایی از مهمانان با شمع‌آرایی و گل‌آرایی آماده می‌شوند.

برای رزرو تالار ترحیم قصر گلها اینجا کلیک کنید.

منوی پذیرایی

پذیرایی از مهمانان مجالس ترحیم در این سالن‌ها بنا به انتخاب صاحب مجلس انجام می‌شود. به این صورت که پیش از مراسم با تالار توافق می‌شود که چه غذاها و نوشیدنی‌هایی در پذیرایی از میهمانان استفاده شود.

تالار ختمدسترسی آسان و پارکینگ اختصاصی

سالن‌ها و تالار ترحیم برگزار کننده مراسمات ترحیم اغلب در بهترین نشانی‌ها و موقعیت‌‌های مکانی برای پذیرایی از مهمانان قرار دارند. دسترسی آسان و وجود پارکینگ اختصاصی این مکان‌ها را، جهت برگزاری چنین مجالسی ایده‌آل می‌کند.

ظرفیت بالا

تالارها معمولاً دارای گنجایش وسیع برای در خود جای دادن میهمانان هستند. ظرفیت بالا یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های تالارهای پذیرایی برای برگزاری مراسمات ترحیم است. هر سالن گنجایش مشخصی برای پذیرایی از مهمانان دارد که پیش از رزرو باید به آن توجه کرد. تالار ترحیم قصر گلها آماده ارئه خدمات به مشتریان خود است.

پرسنل کاربلد و پذیرایی از مهمانان

این تالارها دارای پرسنلی کاربلد و ماهر هستند که به خوبی از وظایف خود در پذیرایی از میهمانان آگاه هستند. در مراسم ترحیم معمولاً با انواع نوشیدنی‌های گرم یا سرد بنا به فصل، پکیج میوه، خرما، حلوا، شیرینی‌های مخصوص و نهایتاً وعده غذایی از مهمانان پذیرایی می‌شود. بنابر این پذیرایی و برگزاری آبرومندانه، تالار و سالن ها بهترین گزینه جهت برگزاری مراسمات ختم در فصول سرد و گرم سال هستند.

برای رزرو سالن تولد از تالار قصر گلها اینجا کلیک کنید.

انتخاب قاری قرآن، مداح و سخنران

برگزاری یک مراسم ختم با شکوه نیازمند انجام قرائت قرآن، ذکر مصیبت و سخنرانی توسط افراد خبره است. در اجرای مراسمات ترحیم، مجالس با قرائت قرآن در سکوت جمع آغاز می‌شود. وظیفه اجرای مراسم نیز معمولاً با قاری قرآن یا مداح اهل بیتی است که به مراسم دعوت شده است. مجری چندین بار حین برگزاری مراسم و بین برنامه هایی نظیر سخنرانی و… برای آمرزش شخص از دنیا رفته فاتحه و صلوات می‌گیرد.

مداح یا مجری در ابتدای برنامه به معرفی فرد درگذشته می‌پردازد و بعد از آن طبق رسوم، به نیابت از حاضرین جمع به خانواده داغدار تسلیت می‌گوید و به نیابت از خانواده عزادار از حضور کلیه افراد در مراسم تشکر می‌کند.

در انتخاب قاری، مداح وسخنران باید دقت شود که افرادی مسلط و خبره در نظر گرفته شوند. در برگزاری مجلس ختم بهتر است برای خواندن قرآن از قاریان برجسته که به قواعد صحیح آن آشنایی کامل دارند بهره برد.

پس از خواندن قرآن نوبت به سخنرانی می رسد که معمولاً توسط روحانیون انجام می شود. نکته قابل ذکر این است که بعضی از مراسم‌های ختم بدون سخنرانی برگزار می‌شود.

در برگزاری مجلس ترحیم مداح میبایست پس از قرائت قرآن اشعاری را در فراق فرد ازدست رفته یا در رثای اهل بیت بخواند.

انتخاب و دعوت از این افراد بدون واسطه نیز کاری دشوار است و نیاز به آشنایی قبلی با آن‌ها دارد تا بتوان گزینشی مناسب داشت. در حالی که در هماهنگی با تالارهای پذیرایی پروسه معرفی افراد بسیار آسان و سریع انجام خواهد شد. به این صورت که همان مجموعه برگزار کننده مراسم ترحیم نفراتی را به صاحبان عزا معرفی خواهد کرد تا خانواده فرد در گذشته از بین آنها انتخاب کنند.

ترحیمسخن آخر تالار ترحیم

در این مطلب به این پرداختیم که اخیراً تالار‌های پذیرایی به گزینه مناسبی برای برگزاری مجالس ترحیم و سوگواری تبدیل شده‌اند و بسیاری از خانواده های عزادار ترجیح می‌دهند از این سالن‌ها برای پذیرایی از مهمانان خود استفاده کنند. زیرا تالارهای پذیرایی برای میزبانی از میهمانان شما به طور اختصاصی طراحی ساخته شده‌اند و به شما این اطمینان را می‌دهند که مراسمتان را به بهترین شکل ممکن برگزار می‌شود. بنابراین رزرو تالار پذیرایی برای برگزاری مراسم ترحیم و یا سالگرد، بهترین کاری است که می‌توان انجام داد تا میزبانی از میهمانان هر چه باشکوه تر انجام پذیرد.

حال که با برگزاری مراسم ترحیم و خدمات مراکز تشریفاتی آشنا شدید، اکنون زمان آن است که به دنبال بهترین مجموعه برای بهره مندی از این خدمات باشید.  با توجه به تنوع مراکز تشریفاتی فعال در این زمینه، یافتن بهترین مجموعه ممکن است دشوار باشد. در انتخاب تالار پذیرایی، باید به عوامل مختلفی نظیر سابقه خدمات، کیفیت خدمات و قیمت خدمات توجه کنید. تالار قصر گلها آماده ارائه خدمات برای مراسمات ترحیم است.